Osmačtyřicítka Ostrava

Listopadová trojdenka – zhodnocení

Když jsme v pátek odjížděli na naši první trojdenku tohoto skautského roku, nečekali jsme, co všechno během tohoto víkendu zažijeme. Každopádně víkend nám utekl velmi rychle, což většinou bývá znamení, že akce dopadla dobře a všechny bavila. Děti mě v neděli několikrát prosily, ať jim napíšu omluvenku, abychom mohli na chatě zůstat i další dny a já, snad ne naivně, věřil, že to nebylo jen proto, že se jim nechtělo do školy :-).

 
I nadále pokračujeme v trendu, že na našich víkendovkách se věnujeme všem třem pilířům naší střediskové vize.
 
Skautské dovednosti
Všechny naše děti si nyní plní nováčkovskou zkoušku, na kterou mají čas do konce listopadu. Během tohoto víkendu si většina skautů plnili úkol “rozdělání ohně”. Kromě toho všechny družiny měly službu v kuchyni, kde se staraly o vaření. Buď šlo o “čínu” s rýží, hrachovou polévku či brambory se sekanou. Součástí vaření bylo samozřejmě i úklid a umývání nádobí.
 
Lidské a morální vlastnosti
Hlavním tématem tohoto víkendu bylo “Jsme jedna skautská rodina”. Téma jsme otevřeli vztahy v družině – resp. patologickým jevem, který se v takovýchto kolektivech z času na čas vyskytuje – šikana. O šikaně jsme si povídali docela dlouho – názorně jsme si ukázali, co je to šikana a povídali jsme si o tom, co oběť šikany prožívá. Přečetli jsme si článek o klukovi ze Slovenska, který ve škole zažíval šikanu, která přerostla až do sexuálního obtěžování. A vysvětlili jsme si, že když se k sobě budeme všichni chovat hezky, pak toho můžeme dosáhnout více, než když budeme řešit problémy.
 
Činy, které nás přesahují
I malinký čin vykonaný každý den může za rok způsobit velikou změnu. Před děti jsme vysypali hromadu odpadků (150 kusů) a ukázali jim, jak velkou hromadu mohou uklidit za 5 měsíců, když každý den zvednou ze země jeden odpadek a hodí ho do koše. Společně jsme se domluvili na tom, že natočíme video, které lidem ukáže sílu malinkých činů. Každý člen oddílu nasbírá (klidně i doma) 365 odpadků a pak natočíme video, kde ukážeme, kolik toho může uklidit jeden skautský oddíl, když bude každý člen po dobu jednoho roku sbírat jeden odpadek denně. Jedná se o první dlouhodobější projekt, ke kterému děti dostanou další informace na jedné z příštích schůzek. Tímto projektem zároveň chceme ukázat dětem, že když budou vzájemně spolupracovat, mohou dělat zajímavé projekty (je tam tedy hezký přesah i do pilíře “Lidské a morální vlastnosti”)
 
Další aktivity
Vysvětlili jsme si, jak přesně funguje naše středisko – že je rozdělené na oddíly a že nás je dohromady téměř 150 (jsme velká rodina 🙂 ). Nakonec jsme postavili “lidskou pyramidu” (z fotek pochopíte 🙂 ), která dětem vysvětlila, co je to hierarchie.
Vysvětlili jsme si, jakou roli plní v družině rádce, co rádcování nabízí a jaké jsou zodpovědnosti rádce.
Vyblbli jsme se při hrách, či si zalezli na malém lanovém centru, které bylo součástí areálu.
Zahráli na kytaru a zazpívali jsme si.
 
Prostě jsme si celý víkend náramně užili.
 
Luky