Síla toho nejlepšího v nás

Anglická verze / English version (The power of the best in us)

1  2  3  4

Síla dobrých skutků

Dnešní doba je často uspěchaná a nezřídka vede k tomu, že si méně a méně všímáme svého okolí a méně a méně za něj cítíme odpovědnost. Tak nějak automaticky očekáváme, že nepořádek na sídlišti uklidí město. A když ne, často mají lidé tendenci si spíš stěžovat, než udělat aktivní krok. Ve vedení oddílu jsme přemýšleli, jak dětem ukázat, že i malinký dobrý skutek vykonaný jednou denně může vést k velkým výsledkům – jen je potřebné být trpělivý a důsledně ten malinký čin dělat. Den po dni. Týden po týdnu a měsíc po měsíci.

V listopadu na naší trojdenní víkendové akci jsme šli do Beskyd. Do kopců jsme kromě našich krosen taky tahali černý pytel plný něčeho. Sem tam se některé z dětí zeptalo, cože to v tom pytli je, ovšem my jsme záměrně mlčeli. Druhý večer nastala ta správná chvíle. Když jsme si všichni po různých aktivitách a večeři sedli do místnosti, vyzvali jsme děti, ať se usadí do kruhu a mezi ně jsme vysypali obsah onoho tajemného černého pytle. Většina tak nějak tušila, co by tam mohlo být, jen jim jaksi nedávalo smysl, proč bychom se do Beskyd tahali s pytlem odpadků. A přesto měli pravdu.

Děti nevěřícně koukaly, cože jsme to mezi ně vysypali :-). „Kolik si myslíte, že máte před sebou odpadků?“, vyzval Luky děti k tomu, aby hádaly a po několika více či méně přesných pokusech dodal: „Je jich tady přesně 150. Kdybyste každý den ze země zvedli jeden odpadek a hodili ho do koše, tak za necelý půlrok nasbírate tolik odpadků. A stačí k tomu 5 vteřin denně. A teď si představte, kolik by jich bylo za rok? A co kdyby to nedělal pouze jeden člověk, ale celý oddíl? Dokážete si představit, kolik odpadků bychom dokázali posbírat? Kolik dobra bychom kolem sebe vykonali?“

Děti chvíli na odpadky koukaly a nevěděly, co říct, ovšem Luky pokračoval.

„A teď si představte, že my, malý oddíl z Ostravy motivujeme skauty na druhé straně Zeměkoule k tomu, aby sbírali odpadky. Co byste tomu řekli?“

Pokud děti předtím koukaly a nevěděly, co říct, teď se tento jejich pocit zdvojnásobil. Nikoho z nich totiž nenapadlo, kolik dobra dokáže po světě šířit jeden malý oddíl a každý jeden z nich. A nikdo netušil, jak toho dosáhnout.

„Pojďme společně natočit video, které ukáže, kolik dobra se dá způsobit jedním dobrým skutkem denně.“

A tak se zrodilo video, které Tě patrně zavedlo až k tomuto článku.

Pokračování na další stránce…