Síla toho nejlepšího v nás

Anglická verze / English version (The power of the best in us)

1  2  3  4

Síla skautingu

„Když se něco kolem mě nedaří, hledám chybu i v sobě“, říká vedcoucí s přezdívkou Zoubek, která skautky a skauty vede. Je to věta, která dobře vystihuje, k čemu jsou skauti vedeni. Celý tento náš příběh může působit, jak idylicky a dokonale děti vedeme a jak všichni táhneme za jeden provaz. Není tomu vždy tak. Jsme jenom lidi a děláme chyby. Spousty chyb, jako každý jiný. I naši skauti dokáží kromě soucitu projevit zlomyslnost, kromě inspirace lenost, kromě dobrých skutků podrazy, apod. I my vedoucí se dokážeme zachovat nefér, nevhodně, neinspirativně.

Často nevíme, jak dětem předat, co si myslíme, že je správné a taky nás to často frustruje. A taky máme mezi sebou rozdílné názory a rádi bychom táhli za jeden provaz, ovšem každý na jinou stranu. Nejsme dokonalí – ani my vůdci, ani děti, které vedeme. Spousty věcí se nám nedaří, jak bychom chtěli a není to u nás ráj na Zemi. I přes všechny naše chyby ovšem chceme děti správně vést a inspirovat. A tuto snahu nám nelze upřít. I přesto, že i když my něco poděláme, tak rádi ukážeme, že i v těchto případech se nakonec můžeme zachovat lidsky. A někdy stačí pouhé a upřimné „omlouvám se“.

A když vám pak rodiče pošlou takovouto zprávu, celá ta naše činnost, všechna ta vložená energie a všechny útrapy najednou začnou dávat veliký smysl. Jako takový střípek naděje, že i přes všechny útrapy nakonec přece jen jdeme správným směrem.

Jsem maminka kluka, který se letos přidal k Vám do oddílu. Syn chodí domů ze schůzek nadšený. Už jsem ho dlouho neviděla tak šťastného.
Včerejší výlet byl pro něj první a přijel nadšený.
Moc Vám chci poděkovat za to, co všechno v dnešní době děláte pro děti.
Ještě jednou Vám všem moc děkuji a nejen za to, že ukazujete dětem jak se mají chovat, jaké jsou správné hodnoty v lidském životě a spoustu dalších věcí. Že není jen počítač a mobil.

Syn je nebo aspoň do nedávna byl introvert. Do školy se moc netěšil a spousta věcí se teď změnila. Těší se na každou schůzku, s klukama v oddíle si rozumí a začal i se mnou víc komunikovat.

Síla toho nejlepšího v nás

Skauting nabízí tisíce způsobů, jak vést děti a každý oddíl si vybírá cestu, kterou považuje za správnou. My jsme se rozhodli do našeho programu vnést aktivity s přesahem. Pevně jsme věřili v sílu dobra, kterou každý člověk v sobě má, v sílu, která z nás dělá lidské bytosti, jež chtějí šířit kolem sebe dobro. A výsledkem tohoto našeho přístupu je i video, které jste shlédli.

Přečetli jste si příběh o tom, jakou cestou jsme se vydali. Příběh o malém oddílu z Ostravy, příběh o partě lidí, kteří se dokáží bavit i tím, že neberou, ale dávají. Příběh o tom, jak využít síly, která je v každém z nás. Síly, která je silná a pomáhá, když se dobře uchopí. Síly, kdy všichni táhnou za jeden provaz a táhnou za něj stejným směrem. Přečetli jste si příběh o síle toho nejlepšího v nás.

Autoři:

Lukáš Haraga (Luky) – luky.haraga@skaut.cz (autor myšlenky a hlavní koordinátor)
Karel Juchelka – kareljuchelka@gmail.com (kamera a střih)

Skautky a skauti ze 48. oddílu Ostrava